top of page
Small Strokes
WhatsApp Image 2021-11-28 at 12.59.47.jpeg

HAKAN GÜNDAY
Zamir 
7
/10

Alışık olmadığım biraz tarzda, ilginç ve sürükleyici bir kitap.

 

Daha önce hiç Hakan Günday okumamıştım. Zamir ile yazarı tanımış oldum.

 

Öncelikle, Günday'ın üslubu harika. Akıcı ama basitlikten uzak, dile hakim fakat dil oyunlarına boğmayan keyifli bir dili var. Tarzına aşina değilim ama alışmak zor olmadı. Üslup bakımından okuru yormayan bir tarzı var.

 

Fakat hikaye akışı için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Çifte hikaye akışını sevdim, sürükleyicilik katıyor fakat özellikle kitabın başları çok tekdüze seyrediyor. İlerledikçe de sanki kitap coğrafi bölgelere göre bölümlere ayrılmış ve "şimdi başka bir coğrafyadaki savaş ve barış hikayesini size anlatacağım," diyormuş gibi hissettim. Bu durum bende sanki doğal bir hikaye akışı yokmuş, sanki zorlamaymış gibi geldi.

 

Bakmayın böyle dediğime, hikaye yine de sürükleyici. :)

Puanları esas kırma sebebim, kitabın genel atmosferi. Bilmiyorum bir tek bana mı öyle geldi ama atmosfer beni çok boğdu. Tamam karanlık bir hikaye anlatabilirsin, tamam kadersiz bebekler ve ölen insanlardan bahsedebilirsin, ama yine de bunu boğucu bir şekilde yapınca ve sürekli "ah şu kadersiz mülteciler..." şeklinde özetlenecek betimlemeler geldikçe, daraldım diyebilirim.

 

Gelelim kitabı gerçekten çok ilginç ve kesinlikle okumaya değer yapan yere... Günday'ın zekası ve yaratıcılığı. Arkadaş, adamın o kadar harika analizleri, öyle süper çıkarımları var ki gerçekten okurken saygı duyuyor insan.

 

------- SPOILER (SÜRPRİZBOZAN) GELİYOR EFENDİLER-------

 

Tanrı var mı plebisiti nedir Allah aşkına ya? Başta "abi ne anlatıyorsun ya..." diye başladım bölüme, bittiğinde saygı duyarak kafa sallıyordum. Basit düşünmüş ve bu sayede tane tane izahı olan; ilginç, yaratıcı, korkutucu bir fikir bu.

 

Peki Afrikalı diktatörün garip egosu nedir?

 

Ya da kitabın kapağına konu olan Türk eylemciler tarafından Zamir'in kaçırıldığı kamp sahnesi?

 

Sıkı durun en sevdiğim geliyor... Peki ya Türk Başbakan?

 

------- SPOILER (SÜRPRİZBOZAN) GİDİYOR EFENDİLER-------

 

Yukarıda yazdıklarım, yazarın yaratıcılığına saygı duyduğum kısımların yalnızca bir kısmı. Bunlar örnek mukabilinde yazıldı. Daha neler neler var... Arkadaş adam yaratıcı ve zeki. Atmosferi beni baysa da, olay akışı ve kurgu sıkıntılı olsa da, bu adam öyle şeyler yazmış ki "adam neler yapıyor ya..." diye diye okunuyor valla. Hakan Günday'ı sevdim, eminim Zamir'den daha başarılı kitapları da vardır, mutlaka göz atacağım.

 

Özetle, yer yer sıkıntılı olsa da, fevkalade yaratıcı ve zeka dolu bu kitabı; farklı bir şeyler okumak isteyen herkese öneriyorum. :)

Kritiklerim: Çalışmalar
bottom of page