top of page
Small Strokes
316900_26602_1624527135.jpg

HARRY HARRISON
Yer Açın! Yer Açın! 
8/10

Rahat okunan, keyifli ve gerçekçi bir distopya.

 

Gerçi distopya demek doğru olur mu bilemiyorum. Kitabın temeli, nüfus artışından dolayı büyük problemlerin yaşandığı bir dünyada, ana karakterimiz olan polis Andy'nin yaşadıklarını konu alıyor.

 

Sırayla başlayalım. Öncelikle olay akışı gayet başarılı. Yazar bizi aşırı nüfustan dolayı yaşamın zehir olduğu bir dünyaya atıp, ayrıntılara boğmuyor. Olaylar olurken, arka planda bu dünyanın ne kadar zalim ve korkunç olduğuna şahit olmamızı sağlıyor. 1984 gibi muadillerine göre, bu bakımdan bence artıda. Ayrıca sistem merak uyandırıyor ve arada geçen birkaç diyalogla bu merak gideriliyor. Bu açıdan ben başarılı buldum.

 

Karakterler ise oldukça gerçekçi, canlı ve renkli. Hikaye dört karakter çerçevesinde dönüyor. Katil Çinli, düz adam Andy, maktulün sevgilisi (spoiler vermemek için direnmek...) ve yan karakter olmasına rağmen, parıl parıl parlayan favori karakterim Sol. Çinli kardeşimiz hariç hepsi derin, canlı ve merak uyandıran karakterler. Diyaloglar da çok akıcı.

Hangi cümleyi kimin kurduğunu, cümlenin yarısında anlayabilmenizi sağlıyor.

 

Tabi burada yazarın üslubundan da bahsetmeden geçmek olmaz. Ben yazarın tarzını çok beğendim. Modern, akıcı ve keyifli bir üslubu var. Okuyucuyu asla sıkmıyor. Diğer eserlerine de mutlaka göz atacağım.

 

Bu arada küçük bir dip not: yazarın distopik olarak kurguladığı büyük nüfus, yanlış hatırlamıyorsam ABD için 350 milyon civarıydı. Kitabı yazdığı dönemlerdeki ABD nüfusu ise 180-200 milyon arası. Günümüzde ise bu nüfus 330 milyon civarlarında, az kalmış yani Harry abicim. :)

 

Hakkında söylenecek çok fazla şey yok aslında. Aşırı özgün olmasa da, yazarımız böyle bir distopyanın içine güzel bir olay örgüsü koyarak, keyifli bir okuma deneyimi sağlamış. Bu tarz kurguları seven herkese önerimdir, pişman olmazsınız. :)

Kritiklerim: Çalışmalar
bottom of page